Uzávěrka k poslednímu (dni v měsíci) – červen 2020

Ze života 

To se nám to rozvolnilo! „Pandemie“ ustupuje do pozadí, všechno je otevřené, všechno lze – vyjma velkých akcí pro veřejnost – a obchodníci vyhlížejí netrpělivě návrat nakupujících. Ten se v původním rozsahu zatím nekoná, šetří se. Média udržují oheň „druhou vlnou“, která „zcela jistě přijde“. Čert je vem’. Cestovní ruch je zamíchaný v šejkru korony, domácí destinace často už hlásí VYPRODÁNO, takže bude mnohde ještě více lidí než jindy. To zas bude v álejích… Aspoň, že první vlak do Chorvatska už odtransportoval mořechtivé spoluobčany k Jadranu. Snad se vrátí jen s nafukovačkami bez koronaviru, teploty a kašle jako únoroví a březnoví lyžaři z Itálie. Mezitím doutnají i hoří lokální ložiska šíření viru a tak všichni vyčkáváme. Aspoň, že ta mediální masáž částečně polevila.

Na Staroměstské náměstí se vrátil Mariánský sloup a zdejší rybníček to poněkud rozvířilo. Někteří protestanti a bezvěrci se hroutí, zvláště, když mají v rodokmenu pobělohorské exulanty. Hnidopichové hnidopíchají, že to je jen „laciná kopie“ a odpůrci habsburské monarchie bouří proti Vídni (tehdejší). Byl jsem se tam podívat pár dní po instalaci, ještě stálo oplocení a kadibudka stavebníků. Mám z té Panenky Marie dobrý pocit a cítím, že energie Staromáku se změnila. Prostě se na tom rynku cítíte jinak. Někoho potěší, jiného podráždí, i když pro mnohé jde jen o nezvyk a přítomnost „novoty“.

Právě při mé prohlídce Mariánského sloupu jsem narazil na skupinku, vesměs cizinců, ale nikoli pouze, která se snažila importovat do naší kotliny kampaň za černé životy, na kterých teď záleží. Naše policie na to tehdy jen znuděně dohlížela, takže nějaké stesky nad policejní brutalitou byly ryze kafkovské (to bylo zvlášť na tomto náměstí pikantní). Policejní brutalita vypadá jinak, šaškové. A dokonce i jinak, než když policista při zatýkání přidusí nadrogovaného recidivistu. Nicméně za velkou louží už se ve jménu černých a „něžného obra“ (se zkušeností s ozbrojeným vyloupením domu přítomné těhotné ženské) rabuje, pálí, mlátí a morduje. Frčí tepláky a tenisky od oblíbených značek „komunity“, oblíbené jsou zbraně a samozřejmě velké televize, nepohrdne se ani kytarami. Můžeme očekávat novou vlnu černého blues? Vbrzku se přidává obrazoborectví a začínají padat sochy.

Spojené státy si odžívají to, co svět mimo ně dobře zná. Jenže ta černá partička (na černých životech záleží) a také bílá lůza se nějak moc rozjela. Chtějí rozpustit policii, někde si vytvořili „autonomní zónu“ – rozuměj bez policie. Myslím si, že i parta bílých organizátorů začíná tušit, že se jim ten volební nebo ekonomický happening trochu vymyká.

A šílenství pokračuje: začíná se re-vi-do-vat. Po sochách přicházejí na řadu nevhodné filmy, TV seriály a samozřejmě přijde řada i na knihy. Jakmile někdo podotkne, že na všech životech záleží #alllivesmatter, je z něj rázem vyvrhel. Jen černá je dobrá! Bum! Nebyl bych ze země smějících se bestií, kdybych si odpustil následující hravou úvahu:

O černé jen dobře

Budou všechny figurky na šachovnici černé? 

Co udělají s černými figurkami při šachu a dámě? Je první tah bílou rasistický? Může černá prohrát? Na našem starém herním plánu „Člověče nezlob se!“ byly černé figurky, mohu je vyhodit ze hry?

Zdají se vám takové otázky provokativní? Projděte se dále po textařově minovém poli: 

Je to černý pasažér!
Komu zůstane Černý Petr?
Na veřejných budovách visí černé vlajky
To jsou černý prachy, buď v klidu, vole, máme černý fondy!
Černé peníze neexistují, řekl ministr financí.
Na černém trhu to je pořád k sehnání.
Pane doktore, smím si dát černý čaj?
Black Friday už není!
Tady to máte černé na bílém!
Přeběhla mi černá kočka přes cestu, to je ale smůla!
Černý bookmaker bere sázky na černého koně jedna ku tisíci.
Černý den v našich dějinách.
Pane Černý, vždyť jste běloch?!
A ty černej, ty tam vzadu, vystrkuješ na nás bradu… (Tříkrálová koleda)
Tady už jenom černou kávu, pane vrchní!
Píšu sám sobě černý puntík.

Trochu z oboru 

Veřejné akce už bylo možné pořádat pro nejvíce 2500 osob – festivaly zrušeny, odloženy o rok nebo přeformátovány na show dvou mužů apod. Online lavina logicky i nadále pokračuje. Profesionálové z našeho oboru event marketingu (pořadatelé, promotéři, catering, ochranky, majitelé a provozovatelé budov a sálů, technický personál, překladatelé a další profese) se připojují k metodice NOCOVID (www.nocovid.cz), aby pořádané akce minimalizovaly rizika nákazy a šíření covidu. Víme ale, že hlavně odvracíme a budeme odvracet strach. Strach z nákazy, strach z prázdné peněženky, šetří se – obav je stále mnoho: o zdraví, o práci, o příjmy, o byznys. Rána, kterou většina podnikatelů dostává, je větší, než to zatím vypadá, bohužel. Všichni se snažíme dělat svoji práci i nadále co nejlépe. Takže vzkaz našim klientům i návštěvníkům: uděláme vše co nejlépe a zodpovědně. Uvidíme se na firemních, veřejných i odborných akcích! Eventům a marketingu přejme zdar!

I zde, v marketingovém světě, nelze vynechat kampaň rušení otrokářství 2.0. Aspoň pár ukázek: servilní filmoví producenti cenzurují a hezky se přitom rozjeli i do animáků. Adidas přiběhl s kvótami na přijímání více a více Afroameričanů mezi své tři pruhy. Snad aspoň na tmavých teplácích zůstanou ty pruhy bílé. Spousta velkých zadavatelů reklamy – inzerentů – stopla inzerci na Facebooku. Prý dostatečně necenzuruje. Šílenství pokračuje? Myslím, že skutečným důvodem není nátlak na nějakou mediální očistu od těchto inzerentů, ale jen ořezání rozpočtů a strach, že černoši a jiní „dotčení“ přestanou kupovat jejich značky. Takže vlastně hodně šikovná PR kampaň, protože informaci o tom, že Facebook přichází o miliony v inzerci i miliardy ve hře zvané finanční trh, spolkla média zcela zdarma. Mimozemská Alza mi poslala email, že má Obrovský výprodej. Snad se zase vrátí i Black Friday. Vítejte na kolotoči!

P.S. – to černobílé šílenství mi někdy připadá tak praštěné, že do USA před několika měsíci musela přijít zásilka koksu řízlého pracím práškem. Pomsta za Pabla.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.